bociany

Liczenie bocianów 2014

Wielkie liczenie bocianów w Polsce to część VII Światowego Cenzusu Bociana Białego. Działania w Małopolsce koordynują Paweł Mielczarek z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego oraz Sławomir Springer z BioTOPu. Członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia liczą bociany w 10% gmin województwa.

Akcja polega na skontrolowaniu gniazd znanych z poprzednich liczeń oraz wyszukiwaniu ewentualnych nowych, w czym pomocny jest zazwyczaj wywiad z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości. Podstawową informacją jest to czy gniazdo jest w tym sezonie zajęte i ile jest młodych. Inwentaryzacja gniazd bocianich jest dość łatwa w porównaniu z liczeniami innych gatunków ptaków, gdyż bocian biały, jak powszechnie wiadomo, zakłada gniazda w sąsiedztwie ludzkich siedzib i nie sposób, by w jakiejś miejscowości nie wiedziano o jego umiejscowieniu. Liczący powinien jednak wykazać się dociekliwością i cierpliwością w kontaktach z „lokalsami”, by nie ominąć żadnego gniazda.

Kto może wziąć udział w liczeniach?
W zasadzie każdy. Wystarczy przeczytać instrukcję oraz wysłać deklarację (oba dokumenty znajdują się w prawym górnym rogu strony www (hiperłącze do http://www.iop.krakow.pl/dbPtak/bocian ) koordynującej zgłoszenia wolontariuszy. Organizatorzy zachęcają do zbierania jak największej ilości informacji o efektach lęgów bocianów. Są jednak świadomi ograniczeń czasowych przy pracach terenowych, w związku z czym nie wszystkie dane są wskazane do zebrania jako obligatoryjne.
Po zakończeniu prac terenowych zdobyte informacje należy wysłać do koordynatorów.

Ostatnie tak kompleksowe liczenie bocianów odbyło się w 2004 roku a wykazało ono, że w Polsce gnieżdżą się ponad 52 tysiące par tych ptaków, co stanowiło 23% światowej populacji. W kraju najwięcej „klekotów” mamy w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim, najwięcej w tym pierwszym – ponad 10 tysięcy par. Przy tej liczbie woj. małopolskie wypada blado (około 800 par), a głównym czynnikiem odpowiedzialnym za taki stan są warunki naturalne – bocian po prostu woli nizinne, podmokłe łąki i pastwiska użytkowane ekstensywnie, a zdecydowanie unika terenów górzystych i zwartych lasów. Istotnym czynnikiem jest też stopień przekształcenia siedlisk przez człowieka, w tym przez zabudowę, a także sam rodzaj zabudowy.

Według ornitologów w ostatnich latach bocianów w Polsce ubywa. Tegoroczne liczenia pokażą jak zmienił się stan polskiej populacji na przestrzeni ostatnich 10 lat.