bar

Uwalniamy Wisłokę od barszczu

Akcja Barszcz wkracza w decydującą fazę.

Rozpoczął się okres kwitnienia barszczu w dolinie górnej Wisłoki, w otulinie Magurskiego PN. Czas bardzo ważny z punktu widzenia walki z tą szkodliwą dla rodzimych zbiorowisk roślinnych i dla ludzi rośliną. Pojedynczy, duży okaz barszczu, jeśli nie będziemy mu przeszkadzać zakwitnie i wyda tysiące nasion, a jeśli skosimy roślinę podczas kwitnienia, to nie dość, że nie wyda nasion to jeszcze sam się nie odrodzi.

 

Efekt natychmiastowy

Wczoraj późnym popołudniem rozpoczęliśmy ręczne (maczetowe) niszczenie kwitnących roślin w płacie młodego łozowiska w Kotani i na skraju starszego łęgu w Krempnej, w dół rzeki od mostu. Praca była lżejsza niż w pierwszej fazie działań (kopanie w kamienistej glebie w celu wycięcia szyi korzeniowych). W Kotani przez półtorej godziny wycięliśmy grubo ponad pół setki kwitnących i nie kwitnących okazów, jednak zostało ich jeszcze sporo. W Krempnej z kolej zlikwidowaliśmy rośliny stanowiące front ekspansji w dół Wisłoki. Pogodę do pracy mieliśmy wymarzoną – przed rozpoczęciem była porządna burza i obniżenie temperatury tuż po niej, a potem cały czas zachmurzenie. Dla przypomnienia barszcz parzy pod wpływem promieniowania słonecznego. Strat w ludziach nie było, obrażeń też J

 

Zapraszamy na wycieczkę i do pomocy!

Wczorajsze działanie to tylko wstęp przed bardziej zmasowanymi cięciami, które mamy nadzieję przeprowadzać regularnie do końca okresu kwitnienia z pomocą członków Stowarzyszenia, sympatyków i wolontariuszy. Nie będzie więc jednego dużego pospolitego ruszenia, ale więcej mniejszych akcji. Nie wszystkie rośliny kwitną w tym samym czasie, a ponadto ogranicza nas liczba maczet.

Praca odbywać się będzie w systemie rano i/lub po południu, a w dni pochmurne/deszczowe może dłużej, o ile inne okoliczności pozwolą. Wkład godzinowy uczestników jest dowolny, można tylko rano, lub tylko popołudniu, można przyjechać na kilka dni lub nawet na godzinę.  Im więcej osób na przestrzeni czasu trwania akcji, tym więcej „zmian”  i tym mniej pracy dla każdej osoby. Przy barszczu nie należy długo pracować, więc znajdzie się czas również na rekreację i odpoczynek. Zapraszamy w najpiękniejszy o tej porze roku  Beskid Niski, do otuliny Magurskiego Parku Narodowego. Nocleg w bardzo tanim ośrodku, lub pomożemy zorganizować alternatywny.

Kiedy? Kiedykolwiek, do ustalenia.

Kontakt na biotop[małpa]biotop.org.pl i nr tel 663 498 788